Dolegliwości okresu ciąży

Dolegliwości okresu ciąży

Ciąża to czas, w którym przyszła mama boryka się z szeregiem dolegliwości. Poznajmy je bliżej i dowiedzmy się, jak można im zapobiegać, aby ten magiczny czas nie kojarzył się wyłącznie źle.
Nudności i wymioty
Cierpi na nie większość kobiet, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Pojawiają się na skutek zwiększonego poziomu hormonów kobiecych. Radzić można sobie z nimi, wypijając przed wstaniem z łóżka filiżankę herbaty, do której dodano plasterek imbiru. Pomocny okazuje się być również herbatnik. W ciągu dnia warto zrezygnować natomiast z kalorycznych i ciężkostrawnych posiłków.
Skurcze łydek
Pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy brzuszek jest już dość spory. W tej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić zażywanie preparatów, które zawierają magnez oraz witaminę B Pomocne okażą się również masaże.
Bezsenność
Pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. Spowodowana jest trudnością w znalezienie dogodnej pozycji. Istotnie utrudnia to już bardzo duży brzuch. Pomóc może herbatka z melisy oraz porządne wywietrzenie sypialni.